انواع آمپلی فایر

دستگاه تقویت صوت که در اصطلاح به آن آمپلی فایر گفته می‌شود، ابزاری است که از قطعات الکترونیکی مختلف تشکیل شده و می‌تواند پس از دریافت صدا آن را تقویت کند. صدای حاصل از این دستگاه صاف‌تر و شفاف تر بوده و می‌توانید صدایی بسیار قوی‌تر دریافت کنید. تنوع این دستگاه بسیار بالا بوده و از شاخه‌ها و زیر شاخه‌های مختلفی تشکیل شده است. در یک دسته‌بندی کلی می‌توان انواع آمپلی فایر را به مدل‌های جعبه دار، ماژول، کیت‌های مونتاژ شده و مونتاژ نشده تقسیم کرد.

از برخی آمپلی فایرها برای افزایش کیفیت صدا در منازل استفاده می‌شود. اما کاربرد اصلی این دستگاه برای سالن‌های برگزاری مراسم، هیئت‌های مذهبی، سالن‌های همایش و کنفرانس و موارد مشابه است. برخی از آمپلی فایرها نیز برای استفاده در ماشین طراحی شده‌اند. برای آشنایی با این دستگاه تقویت صدا با ما همراه باشید.

دستگاه تقویت صوت یا آمپلی فایر چیست؟

دستگاه تقویت صوت یا آمپلی فایر چیست؟

همانطور که در قسمت قبل اشاره کردیم استفاده از قطعات الکترونیکی مختلف سبب تقویت صدا و افزایش کیفیت آن با استفاده از آمپلی فایر می‌شود. برای این که با انواع آمپلی فایر آشنا شوید علاوه بر آشنایی با مدل‌های مختلف این دستگاه، آگاهی از توان و ولتاژ آن نیز اهمیت بالایی دارد.

در حالت کلی می‌توان گفت که برخی از آمپلی فایرها دارای ولتاژ جریان مستقیم هستند. به عبارت ساده‌تر، برای تامین برق مورد نیاز این نوع دستگاه‌ها می‌توانید از آداپتور یا باتری ماشین استفاده کنید. اما دسته دیگری از آمپلی فایرها از جریان برق متناوب یا AC استفاده می‌کنند. یعنی برای راه‌اندازی این دستگاه‌ها نیازمند استفاده از آداپتور هستید.

برای این که با نیاز ولتاژی انواع آمپلی فایر آشنا شوید در یک حالت کلی می‌توان گفت که دستگاه‌های تقویت صوت برای افزایش کیفیت و وضوح صدا از IC یا کلاس‌های مختلف چیپ IC، ماژول آمپلی فایر یا ترانزیستور برای تقویت صدا کمک می‌گیرند. در برخی موارد برد آمپلی فایرها دارای قسمت‌های مختلفی مانند ولوم تنظیم صدا، باس، محافظ اتصال کوتاه و تریبل است. اما همه آمپلی فایرها از این ویژگی برخوردار نیستند.

حالا به ‌خوبی می‌دانید وظیفه اصلی آمپلی فایرها تقویت سیگنال‌های ضعیف صوتی است، باید بدانید یکی از تفاوت‌های اساسی که بین انواع آمپلی فایر وجود دارد میزان تقویت صدای توسط هر دستگاه است. برای مشخص کردن میزان تقویت صدا باید به میزان وات دستگاه توجه کنید. با توجه به این که کاربردهای این دستگاه متنوع است برای افزایش کاربری حتما به توان دستگاه دقت کنید. برای آشنایی بیشتر با کاربردهای آمپلی فایر مقاله کامل مربوط به این موضوع را مطالعه کنید.

دسته ‌بندی آمپلی فایر

دسته ‌بندی آمپلی فایر

یکی دیگر از نکات مهمی که در دسته‌بندی انواع آمپلی فایر اهمیت دارد، تعداد کانال‌های خروجی آن است. در یک دسته‌بندی کلی می‌توان گفت که این دستگاه ممکن است دارای یک کانال (مونو)، دو کانال (استریو)، سه کانال (استریو +خروجی ساب ووفر جداگانه) یا چهار کاناله باشد.

آمپلی فایرهایی که دارای خروجی جداگانه هستند کاربرد ساده‌تری دارند. به عبارت ساده می‌توان گفت این دستگاه تمام فرکانس‌های خروجی را به صورت تفکیک شده در اختیار خواهد داشت. در نتیجه در این مدل نیاز به استفاده از مدار فیلتر پایین گذر و بالا گذر وجود ندارد.

مشخصات تخصصی

مشخصات تخصصی

برای این که بتوانید آمپلی فایر مناسبی بخرید باید به مشخصات آن‌ها توجه کنید. در اغلب موارد دستگاه‌هایی که به ‌صورت تجاری تولید و عرضه می‌شوند اطلاعات دقیق خود را در اختیار کاربران قرار نمی‌دهند. با این حال، می‌توانید با استفاده از قطعات و دیتاشیت IC به اطلاعات آن دست پیدا کنید. مهم‌ترین مواردی که هنگام خرید آمپلی فایر باید به آن توجه کنید عبارت است از:

توان واقعی یا RMS

ممکن است تا به حال اصطلاح توان واقعی به گوش شما خورده باشد اما اطلاعات دقیقی در مورد آن نداشته باشید. اگر درگیر انتخاب محصولی مناسب از میان انواع آمپلی فایر هستید باید اطلاعات دقیقی درباره RMS داشته باشید. در یک تعریف می‌توان توان واقعی را به معنی جذر میانه مربعی دانست. ما قصد نداریم وارد مباحث ریاضیاتی شویم و می‌خواهیم شما را با مفهوم توان واقعی آمپلی فایر آشنا کنیم.

توان واقعی آمپلی فایر با وات یا W نشان داده می‌شود و به معنی خروجی پیوسته آمپلی فایر است. رابطه‌ای مستقیم بین کیفیت و وضوح صدای دستگاه تقویت صدا و RMS وجود دارد. به عبارت ساده، هر چه توان واقعی یک دستگاه بالاتر باشد از کیفیت و وضوح صدای بالاتری برخوردار است. فراموش نکنید که RMS در ولتاژهای مختلف تغییر می‌کند.

به همین دلیل اغلب تولیدکنندگان آمپلی فایرهای دارای توان واقعی حداکثری را در دسته MAX قرار می‌دهند. اگر این عبارت بر روی دستگاه حک شده بود به این معنی است که این دستگاه تنها می‌تواند در مدت زمانی بسیار کوتاه (حدود چند ثانیه)، اوج و بلندی صدا را اجرا کند.

مقاومت و تطبیق امپدانس در انواع آمپلی فایر

در انواع آمپلی فایر خروجی تقویت شده صدا با یک میزان امپدانس یا مقاومت نشان داده می‌شود. برای این که کیفیت صدای مطلوبی داشته باشید باید خروجی انواع اسپیکر و بلندگو با خروجی آمپلی فایر هماهنگ بوده و تناسب داشته باشد. در صورتی که چندین بلندگو به دستگاه تقویت صدا متصل می‌کنید دقت داشته باشید که اتصال آن‌ها از نوع سری یا موازی باشد. تنها در این حالت است که امپدانس بلندگوها با امپدانس آمپلی فایر مساوی خواهد بود.

دسی‌ بل یا حساسیت صدا در انواع آمپلی فایر

اصطلاح دسی‌بل که معمولا با علامت db نشان داده می‌شود به معنی حساسیت صدا در حجم است. جالب است بدانید که گوش انسان توانایی درک و تشخیص سطوح مختلفی از صداها را دارد. در یک تعریف ساده باید بگوییم که با افزایش صدا به‌ مرور حساسیت گوش انسان کمتر می‌شود. در انواع آمپلی فایر دسی‌بل یا حساسیت صدا نمادی سنجش لگاریتمی بلندی صدا است.

باید به این نکته اشاره کنیم که خروجی صدا در آمپلی فایر دارای توان 100 دو برابر بیشتر از آمپلی فایر دارای توان 10 است. پس اگر می‌خواهید صدایی با حجم بالاتر داشته باشید توانی از مضرب‌های 10 را انتخاب کنید. به عبارت ساده، روی خرید توان‌های 100، 1000، 10000 و… متمرکز شوید.

انواع آمپلی فایر بر اساس توان خروجی

بر اساس توان خروجی می‌توان آمپلی فایرها را به دسته‌های مختلفی تقسیم کرد که عبارتند از:

  • آمپلی فایر اولترا میکرو: کارایی اصلی دستگاه تقویت صدای اولترا میکرو این است که می‌تواند سیگنال‌های ضعیف در حدود چند نانومتر را تقویت کرده و وضوح آن را افزایش دهد.
  • میکرو: یکی دیگر از انواع آمپلی فایر مدل میکرو است. این دستگاه می‌تواند سیگنال‌های بسیار ضعیف و در حدود چند میکرو ولت را تقویت کند.
  • آمپ سیگنال ضعیف: از این دستگاه می‌توانید برای تقویت سیگنال‌های بالاتر از میکرو ولت و کمتر از سیگنال‌های ضعیف استفاده کنید.
  • آمپ قدرت: از این نمونه آمپلی فایر می‌توانید برای تقویت سیگنال‌های میانه و در حدود چند ولت بهره ببرید.

دسته ‌بندی آمپلی فایر بر اساس کاربرد

دسته ‌بندی آمپلی فایر بر اساس کاربرد

در یک دسته‌بندی دیگر می‌توان آمپلی فایرها را بر اساس کاربرد آن‌ها تقسیم کرد. با توجه به کاربرد می‌توان دستگاه‌های تقویت کننده صدا را به دو مدل استریو و خانگی تقسیم کرد. در مدل استریو دو باند وجود داشته و دستگاه می‌تواند صدای 1.2 را تنها از قسمت پشت و جلو باند پخش کند.

با این حال، آمپلی فایرهای خانگی از قابلیت پخش صدای 16 کاناله برخوردار هستند. در برخی نمونه‌های بسیار پیشرفته نیز امکان پخش 61.1 کاناله صدا در دستگاه تقویت صدای خانگی وجود دارد. قدرت آمپلی فایرهای خانگی بسیار بیشتر از آمپلی فایرهای استریو است.

آشنایی با آمپلی فایر خانگی

همانطور که گفتیم دستگاه تقویت صدای خانگی یکی از انواع آمپلی فایر بسیار قدرتمند موجود در بازار است. عملکرد این دستگاه شباهت بسیار زیادی به آمپلی فایر خودرو دارد. با این حال، قدرت آمپلی فایرهای خانگی بیشتر از قدرت دستگاه تقویت صدای خودرو است. زیرا، فضای داخلی ماشین بسیار کوچک و محدود است. به همین دلیل، قدرت کمتر آمپلی فایر خودرو موجب کاهش کیفیت و وضوح صدا نمی‌شود. اما متراژ بالاتر خانه و سایر فضاهای عمومی، بالا بودن مقاومت و قدرت دستگاه را به یک ضرورت تبدیل می‌کند.

سخن پایانی

برای این که بتوانید از صدایی بسیار باکیفیت و با وضوح بالا بهره ببرید باید از دستگاه مناسب استفاده کنید. اصلی‌ترین دستگاهی که در تقویت و افزایش وضوح صدا به شما کمک می‌کند آمپلی فایر است. با توجه به این که می‌توانید از این دستگاه در اماکن عمومی، خانه، هیئت‌های مذهبی و خودرو استفاده کنید باید با توجه به مساحت و فضای موردنظر دستگاه مناسب را انتخاب و خریداری کنید. قبل از هر اقدامی باید با انواع آمپلی فایر آشنا شوید سپس خرید را انجام دهید.

سعی کردیم در این مقاله اطلاعات کاربردی در مورد آمپلی فایر و ویژگی‌های اختصاصی آن ارائه کنیم. این اطلاعات در انتخاب هدفمند به شما کمک خواهد کرد.

برای خرید آمپلی فایر و مشاهده انواع آن می توانید از فروشگاه ما دیدن کنید.

کلیدواژه : آمپلی فایر
webadmin
ارسال دیدگاه