کاربردهای آمپلی فایر

در سال‌های اخیر با روی کار آمدن سیستم‌های صوتی پیشرفته و ایجاد تقاضای بالای مردم به منظور استفاده از این سیستم‌ها در امور مختلف کاری و اداری، ابزارهایی چون آمپلی فایر مورد توجه عموم مردم به خصوص علاقه‌مندان به موسیقی قرار گرفت. در نتیجه اغلب این افراد از کاربردهای آمپلی فایر و نقش آن در تولید و تقویت صدا اطلاعات کامل و جامعی دست پیدا کردند. اکنون قصد داریم تا شما را با کاربردهای آمپلی فایر آشنا کرده و برخی سوالات متداول کاربران را به منظور کسب اطلاعات بیشتر برای شما عزیزان شرح دهیم. جهت دریافت اطلاعات جامع و کامل در زمینه فوق با ما همراه باشید.

بر خلاف تصور عموم مردم که در گذشته گمان می‌کردند منظور از آمپلی فایر همان دستگاه تقویت صوتی است، می‌توان گفت صدای صوتی به تنهایی قابل شنیدن نیست و بدین علت صدا می‌بایست به بخشی به نام آمپلی فایر ارسال شود تا طی چندین مرحله تقویت و تفکیک‌سازی شده و به بلندگو‌ها در هر کانال ارسال شود.


مباحثی که در این محتوا مورد بررسی قرار می‌دهیم:

 • مفهوم آمپلی فایر
 • کاربردهای آمپلی فایر
 • کلام آخر
 • سوالات متداول

مفهوم آمپلی فایر

مفهوم آمپلی فایر

در سیستم‌های صوتی از ابزارهای مختلف با اهداف متفاوتی استفاده می‌شود که هر یک از این ابزارها و اجزای تشکیل دهنده آن‌، وظایف مشخصی را بر عهده دارند. از جمله این ابزارها می‌توان به وجود آمپلی فایر و اجزای مختلفی که در درون خود جای داده اشاره کرد. در نهایت سبب افزایش کیفیت صدای خروجی می‌شوند. همچنین از نکات حائز اهمیت در آمپلی فایرها این است که خروجی آن‌ها می‌بایست با ورودی بلندگوها یکسان باشند.

به عبارتی دیگر می‌توان گفت که آمپلی فایرها دستگاه‌هایی هستند که جهت تقویت سیگنال‌های ضعیف مورد استفاده واقع می‌شوند که میزان یا درجه تقویت آمپلی فایرها با یکدیگر متفاوت بوده و معمولا برای تفکیک آن‌ها از دسته بندی بر اساس توان تقویت کنندگی استفاده می‌شود. همچنین از وظایف اصلی آمپلی فایرها می‌توان به تقویت صدا اشاره کرد. بدین صورت که این تقویت صدا از طریق ابزارها و فیلترهایی چون اکولایزرها انجام گرفته می‌شود.

معرفی کاربردهای آمپلی فایر

معرفی کاربردهای آمپلی فایر

در سال‌های اخیر، انواع مختلفی از کاربردهای آمپلی فایر برای عموم افراد آشکار شد. بدین علت امروزه آمپلی فایرها در امور مختلف با اندازه‌ها و توان‌های متفاوت مورد استفاده افراد مختلفی قرار می‌گیرند. از مهم‌ترین کاربردهای آمپلی فایر می‌توان به افزایش کیفیت صدا به هنگام قطع و وصل شدن صدا اشاره کرد. چرا که صدا قبل از پخش شدن ابتدا از طریق این وسیله تقویت شده و سپس جهت پخش به بلندگو ارسال می‌شود. همچنین لازم به ذکر است آمپلی فایرها نقش برجسته‌ای در پخش صدا به طور واضح و بدون نویز و قطع و وصلی دارند.

از آمپلی فایرها در ساخت سیستم صوتی خانگی نیز استفاده می‌شود. اما یک تفاوت بسیار مهم و اساسی در نصب آمپلی فایر بر روی سیستم‌های ماشین و سیستم‌های خانگی وجود دارد. از جمله این تفاوت‌ها می‌توان به این موضوع اشاره کرد که آمپلی فایرهایی که بر روی سیستم خانگی نصب می‌شوند، می‌بایست از قدرت پخش و کیفیت بیشتری برخوردار باشند. چرا که در محیط‌هایی که طول و متراژ آن بالای ۱۵۰ متر است، مسلما به تقویت صدای بیشتری هم نیاز داریم.

یکی دیگر از کاربردهای آمپلی فایر، امکان استفاده از آن در سیستم‌های صوتی خودرو می‌باشد که افراد با نصب این سیستم بر روی خودروی خود، قادر خواهند بود تا از صدایی بدون افت کیفیت و بدون هیچ‌گونه نویزی لذت ببرند.
هم‌ اکنون برای شما همراهان گرامی برخی از کاربردهای آمپلی فایر را به طور موردی شرح می‌دهیم:

 • بانک‌ها
 • کاربرد در پیاده رو
 • اسپیکرها
 • شرکت‌ها
 • فروشگاه‌های بزرگ
 • لابی هتل و فرودگاه‌ها
 • هیئت‌های مذهبی و مساجد
 • بیمارستان‌ها و مطب پزشکان
 • برخی از سیستم‌های حمل و نقل
 • جشن عروسی، تولد و سایر مراسم مورد نیاز
 • امکان افزایش طول عمر و کارکرد بلندگوها به دلیل کاهش فشار صدا به آن‌ها

کلام آخـــر

به طور کلی از مهم‌ترین کاربردهای آمپلی فایر می‌توان به تقویت سیستم صوتی و افزایش کیفیت پخش صدا اشاره کرد. شما می‌توانید با توجه به زمینه شغلی خود و هنگامی که احساس کردید به استفاده از آمپلی فایرها نیاز دارید، آن را تهیه کرده و از صدایی پر قدرت و بدون نویز لذت ببرید.

همچنین از نکات مهم در انتخاب آمپلی فایرها می‌توان گفت که آمپلی فایری که انتخاب می‌کنید می‌بایست با توجه به متراژ محل مورد نصب، انتخاب و نصب شوند تا برای شما نهایت رضایت را به همراه داشته باشد.

برای خرید آمپلی فایر و مشاهده انواع آن می توانید از فروشگاه ما دیدن کنید.

سوالات متداول

به طور کلی آمپلی فایرها به چند دسته تقسیم‌بندی می‌شوند؟

آمپلی فایرها به انواع مختلفی از جمله آمپلی فایرهای مونو، آمپلی فایرهای استریو، آمپلی فایرهای سه کانال، آمپلی فایرهای چهار کانال، آمپلی فایرهای پنج کانال و آمپلی فایرهای شش کانال تقسیم‌بندی می‌شوند.

از نظر کلاس آمپلی فایرها به چند دسته تقسیم‌بندی می‌شوند؟

آمپلی فایرها از نظر کلاس به دسته‌های کلاس A، کلاس B، کلاس AB، کلاس C، کلاس D، کلاس F، کلاس G، کلاس T و کلاس S تقسیم‌بندی می‌شوند.

بر اساس توان خروجی آمپلی فایرها به چند دسته تقسیم‌بندی می‌شوند؟

آمپلی فایرها از نظر توان خروجی به ۵ دسته تقسیم‌بندی می‌شوند که این پنج دسته عبارتند از: آمپلی فایرهای اولترا، آمپلی فایرهای میکرو، آمپلی فایرهای سیگنال ضعیف، آمپلی فایرهای قدرت و آمپلی فایرهای پر قدرت.

انتخاب آمپلی فایر با قدرت نامناسب موجب چه چیزی خواهد شد؟

قطعا انتخاب آمپلی فایر با قدرت و کیفیت نامطلوب موجب عدم رضایت شما از سیستم صوتی نصب شده و در طولانی مدت نیز باعث پارکی بلندگوهای شما خواهد شد.

کلیدواژه : آمپلی فایر
webadmin
ارسال دیدگاه