انواع یو پی اس

اگر بخواهیم به زبان ساده، یو پی اس را تعریف کنیم، می‌توانیم بگوییم که یو پی اس، یک منبع تغذیه بدون وقفه است که وظیفه اصلی آن، تامین توان موردنیاز بار مصرفی است. انواع یو پی اس عبارتند از؛ UPS آنلاین، تعاملی خطی و یو پی اس آفلاین (که به آن‌ها حالت آماده به کار و پشتیبان باتری نیز می‌گویند). هر کدام از این‌ها ویژگی‌های خاص خود را دارند و با هم متفاوت هستند.

در این مقاله می‌خواهیم در مورد انواع UPS صحبت کنیم. اگر مایل هستید در این باره چیزی بدانید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

آشنایی با انواع یو پی اس

UPS آنلاین

UPS آنلاین یکی از انواع یو پی اس

یکی از انواع یو پی اس، آنلاین است. یک سیستم UPS آنلاین معمولا تبدیل دوگانه نامیده می‌شود؛ زیرا برق ورودی به جریان مستقیم (DC) تبدیل می‌شود و سپس به AC تبدیل می‌شود.

UPS آنلاین منبع تغذیه AC ورودی را می‌گیرد و با استفاده از یک یکسو کننده برای تغذیه باتری و بار متصل از طریق اینورتر به DC تبدیل می‌کند. اگر ورودی AC اصلی خراب شود، یکسو کننده از مدار خارج می‌شود و باتری‌ها جریان برق را به دستگاه متصل به UPS حفظ می‌کنند. هنگامی که برق ورودی AC بازیابی می‌شود، یکسو کننده بار بیشتر را حمل می‌کند و شروع به شارژ باتری‌ها می‌کند.

از آنجایی که برق به طور مداوم از طریق یک UPS آنلاین عبور می‌کند، خروجی یک موج سینوسی کامل است. این نوع UPS از بار بحرانی تقریبا از تمام اختلالات برق، از جمله هارمونیک‌های ظریف و اعوجاج شکل موج محافظت می‌کند.

این بدان معناست که کیفیت برق UPS آنلاین به طور قابل توجهی بهتر از سایر فناوری‌ها است. فن‌آوری‌های آفلاین و تعاملی با قطع شدن، افزایش قدرت یا تغییر، تاثیر جهش‌ها، نوسانات و افت‌ها را کاهش می‌دهند. با این حال، در مسیر عادی یک موج سینوسی الکتریکی، اکثر نوسانات توان به تنهایی باقی می‌مانند.

کاربرد UPS آنلاین

یک یو پی اس آنلاین برق متناوب و با کیفیت بالا را بدون قطع شدن در هنگام انتقال به باتری به تجهیزات می‌رساند و از تجهیزات در برابر تمام اختلالات برق ناشی از خاموشی، افتادگی، نویز یا تداخل نویز محافظت می‌کند.

یک یو پی اس آنلاین واقعی و با تبدیل دوگانه، ۱۰۰٪ تهویه انرژی، زمان انتقال صفر به باتری، بدون تغییر در ولتاژ خروجی و سرکوب گذرا بهتر از واحدهای تعاملی خطی را ارائه می‌دهد.

تبدیل آنلاین دوگانه، رایج‌ترین حالت عملکرد UPS است که برای محافظت از مراکز داده بزرگ با ارائه بالاترین سطح کیفیت توان به بار همیشه استفاده می‌شود. سیستم‌های آنلاین همچنین تنظیم فرکانس را ارائه می‌کنند که برای استفاده با سیستم‌های مولد پشتیبان ضروری است تا از تغییرات رایج در راه‌اندازی ژنراتور محافظت شود.

برای آشنایی بیشتر با کاربردهای یو پی اس مقاله کامل مربوط به این موضوع را مطالعه کنید.

UPS تعامل خطی

UPS تعامل خطی یکی از انواع یو پی اس

یکی دیگر از انواع یو پی اس، تعامل خطی است. سیستم‌های UPS تعاملی خطی هم تهویه انرژی و هم پشتیبان‌گیری از باتری را فراهم می‌کنند. این فناوری به ویژه در مناطقی که قطعی برق نادر اما نوسانات برق رایج است، تاثیرگذاری بیشتری دارد. سیستم‌های UPS تعاملی خطی، طیف وسیعی از نوسانات ولتاژ ورودی را قبل از تغییر به باتری پشتیبان پشتیبانی می‌کنند.

فراتر از پشتیبان گیری باتری، UPS های تعاملی خطی کنترل بسیار بهتری بر نوسانات برق نسبت به سیستم‌های آفلاین ارائه می‌دهند.
فناوری UPS تعاملی خطی، تهویه انرژی را با 4 تا 6 میلی ثانیه قطع برق در هنگام انتقال به پشتیبان باتری فراهم می‌کند و در برابر رایج‌ترین مشکلات برق تجربه ‌شده در شبکه محافظت می‌کند. هنگامی که برق ورودی AC قطع می‎شود، سوئیچ انتقال دستگاه باز می‌شود و برق از باتری به خروجی UPS می‌رسد.

UPS آفلاین یکی از انواع یو پی اس

UPS آفلاین یکی از انواع یو پی اس

آفلاین یکی از انواع یو پی اس است که یو پی اس آماده به کار یا پشتیبان باتری نامیده می‌شود. سیستم‌های UPS آفلاین، از ناهنجاری‌های برق جلوگیری می‌کنند و قطعی‌های کوتاه را برطرف می‌کنند. یک یو پی اس آفلاین در برابر بیشتر جهش‌ها محافظت می‌کند، اما در هنگام افت و نوسانات جزئی، قدرت کامل را حفظ نمی‌کند.

کیفیت یو پی اس آفلاین، به محدوده دستگاهی که استفاده می‌شود، بستگی دارد. هرچه محدوده وسیع‌تر باشد، باتری کمتر تخلیه می‌شود و زمانی که برق قطع می‌شود، زمان پشتیبان‌گیری بیشتری در دسترس است. هرچه تعداد دفعاتی که یو پی اس به باتری پشتیبان سوئیچ می‌کند بیشتر باشد، عمر باتری کمتر می‌شود.

فناوری یو پی اس آفلاین با کاهش ولتاژ اضافی در برابر بیشتر نوسانات برق محافظت می‌کند و به رفع بیش از 90 درصد تمام قطعی‌ها کمک می‌کند. هنگامی که قطع برق ورودی اتفاق می‌افتد، باتری داخلی و اینورتر که برق DC باتری را به AC تبدیل می‌کند، فعال شده و توسط سوئیچ انتقال به خروجی متصل می‌شود. معمولا هنگام انتقال به باتری پشتیبان حدود 6 تا 8 میلی ثانیه قطع می‌شود.

این فناوری برای دستگاه‌های کمتر از 1500 VA مانند دفاتر کوچک و رایانه‌های شخصی خانگی مناسب نیست. یو پی اس آفلاین گزینه خوبی برای کاربردهایی است که به ظرفیت و هزینه کمتری نیاز دارند. فناوری یو پی اس آفلاین حفاظت از پشتیبان گیری برق را برای تجهیزات دسکتاپ، کنسول‌های بازی، شبکه‌های بی‌سیم و سایر لوازم الکترونیکی فراهم می‌کند.

بیشتر سیستم‌های یو پی اس آفلاین، علاوه بر پشتیبان‌گیری برق، حفاظت اولیه از نوسانات را نیز دارند.

سخن پایانی

در این مطلب در مورد انواع یو پی اس صحبت کردیم. انتخاب یک UPS برای برنامه خاص، مستلزم بررسی تعدادی از عوامل است. اندازه بار، مکان موردنظر، اهمیت تجهیزاتی که باید محافظت شوند، ملاحظات بودجه‌ای و… در هنگام انتخاب یک یو پی اس برای پشتیبان‌گیری برق، ضروری هستند.

اگر با توجه به مطالب گفته شده، سوالی در مورد انواع UPS دارید، در بخش نظرات سوالات خود را برای ما بنویسید. ما در اسرع وقت پاسخگو خواهیم بود. همچنین برای خرید یو پی اس و مشاهده انواع آن می توانید از فروشگاه ما دیدن کنید.

کلیدواژه : یو پی اس
webadmin
ارسال دیدگاه