مبدل برق چیست ؟

دسته‌بندی: مقالات
تاریخ: ۱۱ تیر ۱۴۰۱
بازدید: ۱۷۲
مبدل برق چیست ؟

همانطور که می‌دانید جریان برق به شکل‌های مختلفی وجود دارد. وسایل برقی مختلف به جریان و ولتاژ متفاوتی نیاز دارند. چنین نیازی سبب شده که به دستگاهی برای تبدیل جریان‌های مختلف به هم و افزایش یا کاهش ولتاژ نیاز داشته باشیم. دستگاهی که می‌تواند این عمل را انجام دهد مبدل برق است. برای اینکه بدانید وظیفه اصلی اینورتر یا مبدل برق چیست و برای انجام این عمل از چه روشی استفاده می‌کند، با الکبازار همراه باشید.

مبدل برق یا اینورتر چیست؟

مبدل برق یا اینورتر چیست؟

برای اینکه بهتر بدانید مبدل برق چیست؟ باید بگوییم مبدل یک دستگاه الکتریکی است که قابلیت تبدیل جریان مستقیم به جریان متناوب دارد. بر اساس ترانسفورماتور و مدارهای کنترل موجود در این دستگاه، ولتاژ و فرکانس جریان متناوب تولید شده متغیر است. اینورترها فاقد قطعات متحرک هستند. بنابراین می‌توان آن‌ها را در طیف وسیعی از ابزارهای برقی استفاده کرد. اگر به ابزرهایی مانند منبع تغذیه کامپیوتر یا وسایل نقلیه بزرگ نگاه کنید، کاملا متوجه می‌شوید برای تبدیل جریان مستقیم به متناوب از اینورتر استفاده می‌کنند.

در یک حالت کلی می‌توان اینورتر را دستگاه نوسان ساز الکتریکی قدرت بالا در نظر گرفت. با استفاده از این دستگاه می‌توان سرعت یک موتور AC سه فاز را کنترل کرد. با استفاده از این دستگاه، قدرت و گشتاور موتور با کاهش روبرو نمی‌شود. برای اینکه بتوان از مبدل برق در وسایل مختلف استفاده کرد، این محصول با توان‌های متفاوت تولید و عرضه شده است.

مطمئنا با این سوال مواجه شده‌اید که ورودی مبدل برق چیست؟ از نظر ورودی می‌توان این دستگاه را به دو دسته تک فاز و سه فاز تقسیم کرد. باید بدانید که خروجی اغلب مبدل‌های برق، سه فاز است. نکته‌ای که اشاره به آن مهم به نظر می‌رسد این است که برای مبدل‌هایی که توان بالای 3 اسب بخار دارند تنها می‌توان از ورودی سه فاز استفاده کرد.

در مورد مصرف مبدل‌های برق باید به شما هشدار بدهیم. اگر توان مصرفی مبدل برق پایین باشد نمی‌توان از آن برای روشن کردن لامپ‌های فلورسنت معمولی استفاده کرد. دلیل اصلی هشدار درباره منع استفاده از مبدل برق چیست؟ دلیل اصلی این است که در این دستگاه خازن تصحیح توان به ‌صورت موازی به لامپ متصل شده است. برای حل این مشکل کافی است خازن را از مبدل حذف کنید.

ویژگی‌ های اصلی مبدل برق

ویژگی‌ های اصلی مبدل برق

ویژگی‌های اصلی و کاربردی مبدل برق چیست؟ اینورتر یا مبدل برق به‌ صورت کاملا هوشمند میزان بار وارد شده به موتور را تشخیص داده و جریان موتور را متناسب با میزان بار تنظیم می‌کند. باید بدانید که این جریان معمولا کمتر از جریان نامی موتور است. به همین دلیل، مبدل دستگاهی است که از قابلیت تغییر سرعت موتورهای سه فاز برخوردار است.

مهم‌ترین ویژگی‌های کاربردی اینورتر عبارت است از:

 • کاهش میزان مصرف انرژی
 • کم شدن هزینه برق مصرفی برای تولید انرژی
 • افزایش طول عمر موتور
 • کاهش جریان موردنیاز برای راه‌اندازی موتور
 • قابلیت تغییر سرعت موتور
 • حفاظت در برابر افزایش بیش از حد بار موتور
 • امکان فعالیت موتور در ولتاژهای متغیر
 • امکان تغییر جهت موتور
 • قابلیت برنامه‌ریزی حرکت موتور
 • ایجاد سرعتی بالاتر از سرعت نامی
 • قابلیت کنترل از راه دور دستگاه

کاربردها و مزایای مبدل برق چیست!

 • با استفاده از اینورتر می‌توان سرعت موتور را از راه دور تنظیم کرد.
 • بدون استفاده از کنتاکتور امکان تغییر جهت دور موتور وجود دارد.
 • می‌توانید بدون نیاز به قطع و وصل جریان برق اصلی، موتور را خاموش یا روشن کرد.
 • با استفاده از اینورتر می‌توان ضربه‌های وارد شده به موتور را کاهش داد که پیامد اصلی آن افزایش عمر مفید دستگاه است.
 • مبدل برق می‌تواند از موتور در برابر افزایش ولتاژ مقاومت کرده و مانع از ورود آسیب جدی به موتور می‌شود.

تا اینجا به ذکر مزیت‌های اصلی این دستگاه پرداختیم اما مطمئنا علاقه دارید بدانید مهم‌ترین مزیت استفاده از مبدل برق چیست؟ با اطمینان می‌توان گفت مزیت اصلی استفاده از مبدل برق، راه‌اندازی نرم موتور بدون ضربه به قسمت‌های مکانیکی از جمله گیربکس، تسمه، زنجیر، کوپلینگ و… است. پیامد اصلی آن نیز افزایش عمر مفید موتور و سایر قطعات مکانیکی است.

به‌ علاوه، می‌تواند از موتور در برابر اضافه بار محافظت کند. در شرایطی که بار وارد شده به موتور زیاد باشد اینورتر موتور دستگاه را خاموش کرده و برای کاربر پیام اضافه بار ارسال می‌کند.

در شرایطی که موتور به‌ صورت مداوم چپگرد، راستگرد یا خاموش می‌شود از گرم شدن و در نهایت خاموش شدن موتور جلوگیری می‌کند. زمانی که از مبدل برق استفاده می‌کنید، به‌ صورت اتوماتیک جریان مورد نیاز برای راه‌اندازی موتور را تا حد لازم افزایش داده و پس از آن در حین کار، مقدار انرژی را به‌ مرور کاهش می‌دهد. پیامد این عمل نیز کاهش میزان مصرف انرژی و هزینه‌ها است.

صدمات

در اغلب موارد هنگام راه‌ا‌ندازی موتور جریان بالایی از شبکه کشیده شده که می‌تواند صدمات جدی به تاسیسات برقی وارد کند. در این حالت، شدت جریان برق 6 برابر بیشتر از جریان نامی است و در چنین حالتی مزیت استفاده از مبدل برق چیست؟ اگر از اینورتر استفاده کنید میزان اضافه جریان بسیار کاهش یافته و تنها 0.2 برابر جریان نامی موتور خواهد بود.

مزیت دیگر استفاده از مبدل که سبب افزایش طول عمر مفید موتور می‌شود، کاهش اتوماتیک میزان بار وارد شده به موتور است. با استفاده از مبدل می‌توان برای راه‌اندازی موتورهای سه فاز از برق تک فاز به ‌جای سه فاز استفاده کرد. به عبارت ساده با مبدل می‌توان از برق شهری برای روشن کردن موتورهای سه فاز استفاده کرد.

سایر کاربردهای مبدل برق چیست؟

یکی دیگر از قابلیت‌های اینورتر داشتن دورهای مختلف است که می‌تواند به‌ صورت حافظه‌ای یک موتور یک دور را به موتور چند دور یا سرعت‌های متغیر تبدیل کند. علاوه بر این، امکان ایجاد فشار ثابت در پمپ‌ها نیز وجود دارد. به این صورت که مبدل از طریق تغییر دور موتور، فشار دستگاه را ثابت نگه می‌دارد. برای مثال، آب مخزن را ثابت نگه داشته و دور موتور به‌ مرور زیاد می‌شود. اما، زمانی که از آب استفاده نمی‌کند دور موتور کاهش می‌یابد. زمانی که دور موتور با مقدار مصرف آب تغییر می‌کند امکان انتقال آب با فشار ثابت به تمام قسمت‌ها وجود دارد.

اینورتر یا مبدل برق جوشکاری چیست؟

اینورتر یا مبدل برق جوشکاری چیست؟

برای اینکه بدانید نحوه عملکرد این نوع مبدل برق چیست؟ باید بگوییم اینورتر جوشکاری برای سیستم‌هایی استفاده می‌شود که بر مبنای ژنراتور یا رکتیفایر کار می‌کنند. با اطمینان می‌توان گفت که پیشرفت‌های ایجاد شده در حوزه صنعت و توید اینورترها سبب تسهیل عملیات‌های جوشکاری شده است. در این نمونه از دستگاه‌های جوشکاری می‌توان برق شهری را به ‌صورت تک فاز یا سه فاز وارد دستگاه کرد. پس از آن امکان تبدیل این جریان به جریان DC وجود دارد.

جریان DC تولید شده وارد بخش مبدل یا اینورتر دستگاه شده و به جریان متناوبی با فرکانس بالای 10 کیلو هرتز تبدیل می‌شود. پس از اتمام این مراحل، جریان فوق برای انجام عملیات جوشکاری قابل استفاده خواهد بود. استفاده از فناوری IGBT و افزایش فرکانس تا بالای 10 کیلو هرتز سبب شده که حجم ترانسفورماتور موجود در دستگاه جوشکاری کاهش یابد. شاید متوجه شده باشید که در چنین دستگاهی مزیت استفاده از مبدل برق چیست؟ کاملا درست است. استفاده از اینورتر سبب کاهش حجم دستگاه و صرفه‌جویی در مصرف انرژی و کاهش اتلاف آن می‌شود.

در جوشکاری مزایا و معایب استفاده از مبدل برق چیست؟

در جوشکاری مزایا و معایب استفاده از مبدل برق چیست؟

وزن و حجم کم دو مزیت اصلی اینورتر جوشکاری است که حمل و استفاده از آن را راحت‌تر می‌کند. اینورترهای جوشکاری در مقایسه با دستگاه‌های قدیمی دارای مبدل‌های کوچک‌تر هستند. این مزیت سبب شده که آن‌ها کوچک و فشرده‌تر بوده و حمل آن‌ها آسان‌تر باشد. در نتیجه می‌توان از این دستگاه در فضاهای تنگ و باریک به‌ راحتی استفاده کرد.

در دستگاه‌های جوشکاری دومین مزیت استفاده از مبدل برق چیست؟ استفاده از مبدل سبب شده که اینورترهای جوشکاری به توان کمتری نیاز داشته باشند. در نتیجه، می‌توان از برق خانگی برای راه‌اندازی آن‌ها استفاده کرد. مطمئنا می‌دانید که برای راه‌اندازی دستگاه‌های سنتی به برق سه فاز و صنعتی نیاز داشتیم، اما با استفاده از مبدل می‌توانید از برق شهری برای روشن کردن دستگاه استفاده کنید.

مزیت دیگر اینورترهای جوشکاری این است که میزان مصرف انرژی را کاهش داده و سبب صرفه‌جویی در هزینه‌های ناشی از مصرف انرژی می‌شود. مهم‌تر از همه، اینورترهای جوشکاری می‌توانند نوسانات ولتاژی را بهتر تحمل کنند. در نتیجه فرآیند جوشکاری در مدت زمانی کوتاه و با سرعت بالاتر انجام خواهد شد.

در تنظیم جریان خروجی دستگاه‌های جوشکاری نقش مبدل چیست؟

استفاده از مبدل سبب ایجاد جریان خروجی منظم شده و قابلیت تنظیم جریان خروجی را برای کاربر فراهم می‌کند. کاربر می‌تواند متناسب با نوع قطعه و روش جوشکاری جریان را تنظیم کند.

علیرغم تمام این مزایا نمی‌توان گفت که اینورترهای جوشکاری بهترین ابزار هستند و می‌توان در تمام فرآیندهای جوش به آن‌ها تکیه کرد. همان‌طور که می‌دانید ولتاژ مورد نیاز برای فعالیت این دستگاه کمتر بوده و می‌تواند در ولتاژهای کم عملکرد مطلوبی داشته باشد.

با این حال، در مقایسه با ترانس‌های جوش طول عمر کمتری دارد و آسیب‌پذیرتر است.

برای اینکه بدانید تاثیر ساختاری مبدل برق چیست؟ باید بگوییم استفاده از مبدل برق در اینورترهای جوشکاری سبب افزایش پیچیدگی ساختاری آن‌ها شده و نمی‌توان در جوشکاری‌های مداوم و طولانی مدت از آن‌ها استفاده کرد.

سخن پایانی

برای اینکه بتوان از وسایل برقی مختلف استفاده کرد به شدت جریان و ولتاژ متفاوتی نیاز داریم. اغلب وسایل برقی برای فعالیت خود به جریان پایدار مستقیم نیاز دارند. همین امر سبب شده که نتوان به‌ راحتی از برق شهری برای راه‌اندازی آن‌ها استفاده کرد.

برای حل این مشکل در اغلب دستگاه‌های الکترونیکی از اینورتر یا مبدل برق استفاده می‌شود برای اینکه بدانید ضرورت استفاده از مبدل برق چیست؟ کافی است به این نکته توجه کنید که اینورتر، ولتاژ و توان خروجی را با توجه به نوع وسیله برقی تنظیم می‌کند. پیامد آن نیز کاهش اتلاف انرژی و صرفه‌جویی در هزینه‌های ناشی از مصرف برق است.

برای خرید مبدل برق و مشاهده انواع آن می توانید از فروشگاه ما دیدن کنید.

به این مطلب امتیاز بدهید!
برچسب‌ها:

علی جعفری

دیدگاه‌ها

تمامی حقوق این سایت متعلق به فروشگاه الکبازار می باشد.
Copyright © 2019 - 2022 Elecbazar