کاربردهای آداپتور

دسته‌بندی: مقالات
تاریخ: ۱۰ تیر ۱۴۰۱
بازدید: ۱۶۸
کاربردهای آداپتور

همان‌طور که می‌دانید وسایل برقی برای روشن شدن به جریان الکتریسیته وابسته هستند. ولتاژ برق شهری برای اغلب وسایل برقی بالا است. باید از دستگاهی استفاده کرد که قابلیت کاهش ولتاژ و هماهنگ‌سازی آن با وسایل الکترونیکی را داشته باشد. آداپتور یا منبع تغذیه یکی از مهم‌ترین ابزار برای کاهش ولتاژ و تبدیل جریان تناوبی به جریان مستقیم است. برای اینکه با اهمیت و کاربردهای آداپتور آشنا شوید باید بدانید که این وسیله کاربردی از قابلیت تبدیل جریان تناوبی به مستقیم برخوردار است.

مزیت اصلی جریان مستقیم این است که در یک مسیر جریان می‌یابد. این جریان یا مثبت است یا منفی اما مقدار آن می‌تواند کاهش یا افزایش یابد. باتری‌ها و رگولاتورها نیز توانایی ایجاد جریان مستقیم را دارند اما استفاده از آن‌ها مقرون‌به‌صرفه نیست.

اکثر منابع تغذیه برای تبدیل جریان از تک ترانسفورماتور بهره می‌برند. پس از آن، جریان کم ولتاژ و بی‌خطر با استفاده از مدارهای یکسو‌کننده از حالت غیرمستقیم به مستقیم تبدیل می‌شود. باید بدانید که این ولتاژ متغییر بوده و برای مدارهای الکترونیکی مناسب نیست. به همین دلیل، برای صاف کردن جریان باید از یکسری خازن استفاده شود. تنها در این صورت است که این ولتاژ برای مدارهای الکتریکی حساس مناسب خواهد بود.

در انتخاب آداپتور به چه مواردی باید توجه کرد!

در انتخاب آداپتور به چه مواردی باید توجه کرد!

کاربردهای آداپتور به ولتاژ و توان آن وابسته است. به همین دلیل، مهم‌ترین مواردی که هنگام خرید این دستگاه باید مدنظر قرار دهید توان و ولتاژ خروجی است. فراموش نکنید که ولتاژ آداپتور باید با نیاز دستگاه شما تناسب داشته باشد. هنگام انتخاب این محصول باید به نحوه نگهداری و تجهیزات حفاظتی نیز اهمیت دهید.

آشنایی با کاربردهای آداپتور

آشنایی با کاربردهای انواع آداپتور

با توجه به اینکه نیاز ولتاژی وسایل برقی با یکدیگر متفاوت است برای تامین نیروی مورد نیاز آن‌ها وجود منابع تغذیه مختلف ضروری است. پس زمانی که از کاربردهای آداپتور صحبت می‌کنیم باید این تفاوت را در نظر بگیریم. کاربردهای انواع آداپتور عبارت است از:

کاربرد آداپتور رومیزی

این نوع آداپتور برای وسایل کوچک و قابل‌ حمل مناسب است. آداپتورهای لپ‌تاپ، موبایل، دوربین‌های عکاسی، ساعت و وسایل مشابه از نوع رومیزی است. حال که با کاربردهای آداپتور رومیزی آشنا شدید، باید بدانید هنگام خرید این نمونه آداپتور به چه نکاتی توجه کنید.

آداپتور لپ‌تاپ یک مدل بسیار پرکاربرد از منبع تغذیه رومیزی است. قطعه مستطیل شکلی که در شارژ لپ‌تاپ می‌بینید همان آداپتور است. همانطور که می‌دانید بهترین جریان برای لپ‌تاپ DC است. در نتیجه، کاربرد آداپتور لپ‌تاپ این است که بتواند جریان AC را به جریان مستقیم DC با ولتاژ کم تبدیل کند. بنابراین، می‌توان گفت آداپتور لپ‌تاپ در حقیقت نوعی مبدل کاهش‌دهنده ولتاژ است. انواع آداپتورهایی که می‌توانید برای شارژ لپ‌تاپ استفاده کنید عبارتند از:

• آداپتور AC

اصلی‌ترین کاربرد آداپتور AC این است که می‌تواند جریان Ac موجود در پریزهای خانگی را به جریان DC تبدیل کند. این جریان برای استفاده در اغلب وسایل الکتریکی خانگی مناسب است. لپ‌تاپ‌ها نیز برای فعالیت خود به جریان DC نیازمند هستند.

• آداپتور DC

این نمونه از آداپتورها کاربرد بسیار کمی دارند زیرا اغلب وسایل برقی برای فعالیت طبیعی خود به جریان DC نیاز دارند. این نمونه آداپتور جریان برق شهری را دریافت کرده و به جریانی با ولتاژ بالاتر تبدیل می‌کند.

انواع فیش آداپتور لپ ‌تاپ

انواع فیش آداپتور لپ ‌تاپ

کاربردهای آداپتور لپ‌تاپ به نوع فیش آن وابسته است. برای اینکه این منبع تغذیه بتواند باتری لپ‌تاپ شما را شارژ کند باید کانکتور یا فیش آن با لپ‌تاپ شما سازگاری داشته باشد. در یک دسته‌بندی کلی می‌توان گفت که همه لپ‌تاپ‌ها از کانکتور DC استفاده می‌کنند. با این حال، ممکن است تفاوت ظاهری بین فیش لپ‌تاپ‌ها وجود داشته باشد.

بنابراین زمانی که برای خرید آداپتور به فروشگاه مراجعه می‌کنید باید این مورد را در نظر بگیرید. انواع کانکتور عبارت است از:

  • فیش استوانه‌ای یا سیلندری شکل: این نوع فیش معمولا با نام‌های دیگر از جمله فیش لوله‌ای، بشکه‌ای، نوک‌دار، هم‌محور و آستینی شکل شناخته می‌شود. در این نمونه آداپتور قسمت استوانه‌ای، توخالی بوده و با عایق پلاستیکی پوشیده شده است. قسمت استوانه را باید به لپ‌تاپ متصل کنید.
  • فیش snap and lock: این نوع فیش با نام کایکون سه یا چهار پین نیز شناخته می‌شود. پین‌های این فیش به وسیله یک فلز استوانه‌ای و باریک پوشیده شده‌اند.
  • فیش مالکس: برای اینکه بدانید کاربرد آداپتور دارای فیش مالکس چیست؟ باید بگوییم که این نمونه فیش بیشتر برای تامین برق کامپیوترهای شخصی کاربرد دارد. در این فیش چند سیم شیلدار به وسیله غلاف مستطیل شکل صاف و مسطح پوشیده شده است. جنس این غلاف پلاستیکی بوده و چهار تا شش خروجی دارند.
  • فیش USB: این نوع فیش دارای یک سری فلزی مستطیلی و توخالی است. داخل قسمت مستطیلی دو یا چندین پین وجود دارد.

کاربردهای آداپتور دیواری

یکی دیگر از مدل‌های آداپتور که کاربرد بسیار زیادی در زندگی روزمره دارد، مدل دیواری است. برای اینکه با کاربرد آداپتور دیواری آشنا شوید به اطراف خود نگاه کنید. مطمئنا در خانه شما برای روشن کردن تلویزیون، لامپ‌های ال ای دی، مایکروویو، ترازوی آشپزخانه، لوستر، آباژور و موارد مشابه از منبع تغذیه استفاده می‌کنید. منبع تغذیه مورد نیاز برای این وسایل آداپتور دیواری است.

کاربردهای آداپتور صنعتی

یکی دیگر از مدل‌های منبع تغذیه که بیشتر در صنعت به کار می‌رود و نسبت به نفوذ رطوبت یا آب حساس است آداپتور صنعتی است. اصلی‌ترین کاربرد آداپتور صنعتی این است که می‌توان از آن برای روشن کردن انواع موتورهای دی سی، پی ال سی، داریوهای راه‌اندازی و سایر تجهیزات صنعتی کمک گرفت. ممکن است بپرسید که با توجه به تنوع آداپتورها چه ضرورتی برای استفاده از این نوع منبع تغذیه در صنعت وجود دارد.

در حالت کلی ممکن است پاسخ به این سوال دشوار باشد. زیرا، می‌توانید با توجه به نیاز خود از هر نوع آداپتور استفاده کنید. با این حال، اگر مدت زمانی طولانی از آداپتور استفاده می‌کنید، به ولتاژ بالا نیاز دارید، و نگران هستید منبع تغذیه گرم شده و به وسایل شما آسیب برساند، با توجه به کارایی و کابرد آداپتور صنعتی، انتخاب این محصول هوشمندانه‌تر است. اگر، به یک منبع تغذیه قابل‌حمل نیاز دارید و استفاده از ولتاژ بالا برای کارتان ضروری نیست، بهتر است روی خرید آداپتورهای پلاستیکی متمرکز شوید.

به دلیل اینکه، آداپتورهای پلاستیکی از نظر اندازه کوچکتر از مدل‌های صنعتی است، حمل آن راحت‌تر است. از سوی دیگر، استفاده از عایق پلاستیکی در این مدل‌ها، احتمال برق‌ گرفتگی را به صفر می‌رساند. نکته‌ای که باید قبل از انتخاب آداپتور به آن توجه کنید، قابلیت تنظیم آمپر است. آداپتورهای پلاستیکی فاقد قابلیت تنظیم آمپر هستند.

اگر در بخش کاربرد آداپتور این گزینه برای شما اولویت دارد، مطمئنا آداپتور صنعتی پاسخگوی نیاز شما خواهد بود. یکی دیگر از مزیت‌هایی که انتخاب منبع تغذیه صنعتی را در صنایع مختلف الزامی می‌کند عدم ایجاد نویز و عدم اختلال در عملکرد دستگاه‌های مختلف است.

کاربردهای آداپتور POE

یکی دیگر از منابع تغذیه پرکاربرد مدل POE است که می‌توانید از این آداپتور بری هر نوع وسیله‌ای که روی شبکه اترنت کار می‌کنند، استفاده کنید. برای اینکه با کاربرد آداپتور POE بیشتر آشنا شوید باید بدانید که این منبع تغذیه برای تلفن‌های هوشمند تحت شبکه IP Iphone، دوربین‌های IP Camera و دستگاه‌های وایرلس قابل‌ استفاده است.

تفاوت آداپتور و شارژر

تفاوت آداپتور و شارژر

حالا که به ‌خوبی با کاربرد آداپتور آشنا شدید، بهتر است اطلاعات دقیقی درباره تفاوت‌های اصلی منابع تغذیه و شارژر داشته باشید. زیرا اغلب افراد به اشتباه تصور می‌کنند که آداپتور و شارژر یکی هستند. اما جالب است بدانید شارژر دستگاهی الکتریکی است که برای شارژ یک دستگاه به کار می‌رود و عملکردی مشابه با خازن و باتری دارد. در حالی که، آداپتور برای تهیه ولتاژ مورد نیاز برای وسایل برقی به کار می‌رود و وظیفه اصلی آن کاهش یا افزایش ولتاژ است.

در برخی موارد، ممکن است برخی شارژرها از نظر عملکرد و کاربرد شباهت بسیار زیادی به آداپتورها داشته باشند. اما، باید بدانید تفاوت اصلی این دو وسیله الکترونیکی در نحوه استفاده از آن‌ها است.

یک مثال ساده

برای اینکه با تفاوت عملکرد باتری و آداپتور آشنا شوید یک مثال ساده کافی است ابتدا باتری لپ‌تاپ خود را بیرون آورده و با استفاده از آداپتور آن را به پریز متصل کنید. متوجه می‌شوید که هیچ اختلالی در عملکرد لپ‌تاپ ایجاد نشد. حتما می‌پرسید دلیل این ماجرا چیست؟ جواب خیلی ساده است. پس از اتصال آداپتور، برق مستقیما وارد باتری لپ تاپ نمی‌شود. زیرا یک مدار اضافی درون لپ‌تاپ وجود دارد که می‌تواند ولتاژ مورد نیاز را از منبع تغذیه دریافت کرده و به بخش‌های مختلف دستگاه منتفل کند.

حالا به سراغ شارژر می‌رویم. باتری گوشی خود را بیرون آورده و با استفاده از شارژر آن را به پریز متصل کنید. می‌بینید علیرغم اتصال گوشی به شارژر، موبایل شما روشن نمی‌شود. تفاوت کاربرد آداپتور و شارژر در این است زیرا شارژر تنها می‌تواند باتری گوشی را شارژ کرده و گوشی نیز برای تامین انرژی مورد نیاز خود به باتری وابسته است.

در حالت کلی ممکن است کاربرد آداپتور و شارژر مشابه به نظر برسد. کاملا درست است که مسئولیت اصلی منبع تغذیه و شارژر تبدیل جریان تناوبی به مستقیم است. اما، وظیفه آداپتور کمی پیچیده‌تر است و از این دستگاه برای تغییر نیرو استفاده می‌شود. به همین دلیل، خروجی آداپتور تنها به جریان DC محدود نمی‌شود. بلکه، این وسیله الکترونیکی می‌تواند هر دو جریان خروجی AC و DC را تولید کند.

تفاوت آداپتورهای اصلی و تقلبی

تفاوت آداپتورهای اصلی و تقلبی

یکی از مواردی که می‌تواند بر عملکرد و کارکرد آداپتور تاثیر منفی بگذارد کیفیت قطعات سازنده آن است. برخی سودجویان از ناآگاهی کاربران استفاده کرده و محصولات کپی یا تقلبی را به‌ عنوان آداپتورهای اصلی می‌فروشند. مهم‌ترین نکاتی که هنگام خرید آداپتور اصل باید به آن توجه کنید طراحی برد، کیفیت لحیم کاری، طراحی سیستم و جنس آداپتور است. تنها از این طریق است که می‌توانید محصولی اصل و باکیفیت بخرید.

جالب است بدانید در آداپتورهای کپی و تقلبی صفحه اصلی برد یک رو یا یک لایه است. در نتیجه فضای کافی برای قرارگیری انواع مدارهای پیشرفته را ندارد. همین امر بر عملکرد نهایی این محصول تاثیر منفی می‌گذارد. عامل دیگری که سبب ضعیف شده کارکرد آداپتورهای تقلبی نسبت به محصولات اصلی شده مدار فیلترینگ است.

وظیفه اصلی مدار فیترینگ این است که از ایجاد نویز روی قطعات مختلف آداپتور جلوگیری می‌کند. این مدار کاربردی در نمونه‌های تقلبی وجود ندارد یا اینکه طراحی آن بسیار ساده و نامناسب است و نمی‌تواند وظیفه خود را به‌ درستی انجام دهد.

یکی دیگر از مواردی که در منابع تغذیه تقلبی به چشم می‌خورد گرم شدن بیش از حد آداپتور است. این حالت ناشی از طراحی نامناسب آداپتور است. در نمونه‌های تقلبی هیچ ابزاری برای کاهش و کنترل دما وجود ندارد. در نمونه‌های تقلبی برای انتقال گرما از دو هیت سینک فلزی استفاده می‌شود که ضخامت آن‌ها نسبتا بالا است. همین امر، سبب می‌شود در ظاهر نمونه‌های تقلبی و اصلی هم وزن به نظر برسند. اما این حالت، تنها به گرم شدن منبع تغذیه منجر می‌شود. لحیم کاری نمونه‌های تقلبی نیز به‌ صورت دستی انجام شده و کاملا بی‌کیفیت است.

سخن پایانی

کارکرد آداپتور به نوع آن و نحوه استفاده از آن وابسته است. برای مثال نمی‌توانید آداپتوری که برای لپ‌تاپ طراحی شده را برای روشن کردن تلویزیون استفاده کنید. با توجه به اینکه نیاز ولتاژی تجهیزات و ماشین‌های صنعتی بالا است، آداپتورهای خاصی برای آن طراحی شده و عملکرد منحصربه‌فردی دارند. برای اینکه بتوانید با خرید یک منبع تغذیه به ‌راحتی از آن استفاده کنید باید محصولات تقلبی و اصل را بشناسید.

برای خرید آداپتور و مشاهده انواع آن می توانید از فروشگاه ما دیدن کنید.

به این مطلب امتیاز بدهید!
برچسب‌ها:

علی جعفری

دیدگاه‌ها

تمامی حقوق این سایت متعلق به فروشگاه الکبازار می باشد.
Copyright © 2019 - 2022 Elecbazar